Włosy uważane są za jedną z naszych wizytówek – stylizowane na różne okoliczności stanowią naszą ozdobę. Opieka nad nimi może przysparzać jednak wielu problemów, dlatego warto znać podstawowe zasady i sposoby reagowania, kiedy zauważamy ich słabszą kondycję.
Jakie są powody wypadania włosów?
Warto zaznaczyć, że często zdarza się, że problemy z owłosieniem są połączeniem dwóch lub więcej występujących problemów. Zawsze jednak warto obserwować kondycję włosów, ponieważ nagła jej zmiana może być ostrzeżeniem, które wysyła do nas organizm. Zaczynając od podstaw, możemy wyróżnić kilka przyczyn wypadania włosów:
- Przede wszystkim musimy wykluczyć problemy zdrowotne; powodem mogą być problemy hormonalne, niedobory minerałów czy witamin, a także nadmierny stres lub konkretna choroba.
- Zmiany pory roku – organizm dostosowując się do zmieniających warunków, dokonuje przemian. Wówczas okresowe wypadanie włosów możemy łatwo opanować. Czynniki naturalne, takie jak słońce czy ekspozycja na słoną wodę, także osłabiają nasze cebulki.
- Geny również mogą odpowiadać za podatność włosów na osłabienie i nadmierne wypadanie. W przypadku kobiet znaczenie ma także ciąża i menopauza, ponieważ są to momenty ogromnych zmian hormonalnych, które występują naturalnie i nie są związane z chorobami.
- Wbrew pozorom nie każda pielęgnacja jest dobra. Czasami możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Małe grzeszki możemy jednak szybko naprawić, dostosowując sposób pielęgnacji do typu i potrzeb naszych włosów.
- Zbyt intensywna stylizacja włosów i stosowanie akcesoriów, które wyrywają lub naruszają włosy.
Pierwszy krok w stronę zdrowych i gęstych włosów
Wbrew pozorom nie jest to inwestycja w droższe, bardziej promowane kosmetyki. Pierwsza w kolejności powinna być okresowa wizyta u lekarza i podstawowe badania. Pomogą one określić nasze niedobory, a także zidentyfikować wiele innych problemów – podniesiony kortyzol to oznaka stresu, który także negatywnie wpływa na kondycję naszego organizmu. Żelazo, cynk czy witamina A – a zatem dieta bogata w różnorodne składniki może zdziałać cuda. W okresie obniżonej odporności warto także sięgnąć po suplementy. W przypadku znacznych niedoborów lekarz wskaże nam odpowiednie leki na receptę.
Masaż skóry głowy
To niedoceniana, ale niezwykle skuteczna metoda – nie tylko na usprawnienie przepływu krwi, a co za tym idzie – wzmocnienia cebulek włosów, ale także w sytuacji gdy mierzymy się z chorobami skórnymi lub chcemy przyspieszyć wzrost owłosienia. Pamiętaj, aby nie ciągnąć i nie wyrywać splątanych włosów! Masaż możesz wykonać z wykorzystaniem wzmacniającej wcierki lub maski zarówno przed, jak i po myciu włosów. Nie ma także znaczenia, czy pasma Twoich włosów są suche czy mokre. Do masażu można wykorzystać także preparaty zapobiegające nadmiernemu wypadaniu włosów.
Jakie są moje włosy?
To jedno z najważniejszych pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć na początku drogi do celu, jakim jest świadoma pielęgnacja włosów. Najlepiej jest także określić porowatość Twoich włosów – można to zrobić za pomocą eksperymentu z włosem włożonym do szklanki wody. Wówczas możesz dobrać odpowiedni peeling do skóry głowy, wcierkę, szampon maski, maseczki, a także oleje, za których pomocą możesz wspierać swoje włosy. Koniecznie zwracaj uwagę na składy kosmetyków – im więcej chemii, tym gorzej! Świetną alternatywą są także płukanki z ziół i naturalne sposoby, z których korzystali nasi przodkowie.